Mexiko

Na správnej mexickej fieste nesmú chýbať tri veci: dobré jedlo rovno z grilu, pestrofarebné papierové ozdoby a banda mariachi s gitarami. V Mexiku nemajú radi nudu a keď už oslavovať, tak poriadne – na fiestu je treba pripraviť sa dopredu – vyrobiť alebo nakúpiť dekorácie, vytiahnuť vyšívané obrusy, lampióny, naložiť mäso a piňaty napchať sladkosťami pre deti.

Klasická fiesta je veľká oslava, zíde sa hromada ľudí, každý niečo prinesie. Griluje sa na mnohých griloch a každý si vyberá, čo má rád. Všetci tancujú, spievajú, bavia sa.

Zabudnite na dlhé rady, zábava musí plynúť rovnako ako hudba, ktorou vás hudobníci budú obšťastňovať až do neskorej noci.

V jedle je na výber veľa zeleniny, mäsa a fazule – uplne nevyhnutná je kukurica (hlavne tá pečená), salsa a tortilly. Na hasenie smädu je tu tequila alebo mezcal, v ktorom občas nejaký šťastlivec nájde červa.

A zábava? Deti i dospelí si užijú kopu zábavy s piňatami. To sú pestré bábky z tuhého papiera naplnené sladkosťami, bonbónmi a rôznymi drobnosťami. Tie sa postavia na stôl alebo povešajú na konár stromu, niekomu z prítomných sa zaviažu oči, dav ho roztočí a on sa za hlasitého povzbudzovania ostatných snaží piňatu poslepiačky nájsť a dobre mierenou ranou palice alebo metly rozbiť. Keď sa rana nevydarí alebo piňatu nepretrhne, je na rade ďalší človek. Okolie sa môže potrhať smiechom. Rovnako ako pri pripichovaní chvosta na oslíka, kde se všetci poslepiačky snažia pripichnúť chvost na zadok fotky osla, prípadne neobľúbeného suseda. A čo sa dospelejšej zábavy týka, vždy je čas na súťaž o najlepšiu margaritu alebo o to, kto zje ostrejšiu čili papričku.

Chcete si urobiť mexickú fiestu doma?

Zabudnite na párik kamarátov, ktorí s vami budú pri jednom stole hrať karty a cmúľať kukuricu. Pozvite si poriadnu bandu ľudí, ktorí majú radi nespútanú zábavu. Každý nech prinesie, čo má, rozložte niekoľko grilov a vrhnite sa do pečenia všetkého, čo behá a rastie.

Na výzdobu budete potrebovať pestré farby. Zožeňte krepový papier, mexické dekorácie a sombrera. Fantázii sa pri výzdobe medze nekladú a platí pravidlo, že čačiek nie je nikdy dosť.

Ak nezoženiete živú mexickú hudbu, neváhajte a pustite sa do nahrávok mexických odrhovačiek. Ak ich neznesiete, vašou voľbou je salsa. Nebojte sa hluku, mexická zábava je živočíšna a hlasitá.

Bez čoho sa na mexickom grilovaní nezaobídete:

  • jedlo: kukurica, mäso, tortilly
  • pitie: tequila
  • dekorácia: farebné obrusy a krepový papier na ozdoby, piňaty
  • oblečenie: sombrero pre pánov, farebná sukňa pre dámy
  • hudba: mexická mariachi hudba alebo salsa

späť

HYZA Penam