Španielsko

Ohnivé flamenco, výbušní Španieli a dievčiny s havraními vlasmi. Španielska kultúra a oheň proste patria k sebe. Nádete ho v tanci, v životnom štýle i v hudbe, ktorá sprevázda Španielov na každom kroku. A, samozrejme, v jedle. Španieli rozhodne nie sú žiadni dietári a radi si doprajú výborné jedlo. A že je kalorickejšie? Sušiť pusu pri naklíčenej pšenici a počítať kalórie tak, že skoro nemáte silu chodiť – alebo si dať poriadny kus grilovaného mäsa a potom ho do posledného kúska vytancovať, čo si vyberiete?

Grilovanie v španielskom štýle v sebe snúbi to najlepšie zo stredozemskej kuchyne, rytmus flamenca a dobré víno. Na grile nájdete všetko, od výborného hovädzieho z býkov z koridy cez plody mora až ku grilovanej zelenine. Víno je všade prítomné v marinádach i pohároch hostí. Španielskou špecialitou sú tapas, malé predkrmy, ktoré vás ale naozaj môžu slušne zasýtiť a vyskytujú sa v nich suroviny všetkých tvarov a farieb. Krevetky, grilované mäsové guľôčky, talianska šunka na dochrumkava upečenej žemli... fantázii v tapas sa rozhodne medze nekladú.

Ako si urobiť španielsky večer?

Ohnivá hudba a dobré víno, to je základ, na ktorom musíte stavať. Grilovať môžete morské plody alebo dobrý kúsok uležaného hovädzieho a pre hostí by mali byť pripravené celé tácky chuťoviek a drobností na zahryznutie.

K večeri v španielskom štýle patria povievajúce košele mužov a dlhé sukne žien. A ak sa nebojíte, môžete si strihnúť vášnivé flamenco aj na stole, ako sa to pri divokej španielskej oslave často stáva. Nezabudnite na vejáre, bez nich správna Španielka na oslavu nejde.

Užite si večer s priateľmi, zatancujte si alebo si po jedle len tak sadnite a s pohárikom v ruke obdivujte západ slnka nad horami.

Bez čoho sa na španielskom grilovaní nezaobídete:

  • jedlo: uležané hovädzie, veľa tapas na zahryznutie
  • pitie: víno
  • dekorácia: kvetinové dekorácie, karafy, čipkové obrusy
  • oblečenie: ruža a vejár pre dámy, vlajúce košele pre pánov – kvetinové vzory, volány
  • hudba: flamenco

späť

Penam HYZA